Základy zdravého stravování

2. díl – pitný režim

Jak na pitný režim

Jak na správný pitný režim? Víte kolik denně byste měli vypít tekutin? Dostatečný příjem tekutin hraje zásadní roli v udržovaní zdraví organismu. 

Lidské tělo je v dospělosti tvořeno vodou přibližně z 60 % a plní řadu důležitých funkcí. Voda se podílí na rozvodu živin, vstřebávání, termoregulaci a zajišťuje odvod odpadních látek ven z těla. Za optimální pitný režim se považuje pro dospělého jedince 30-45 ml na kg tělesné hmotnosti. Tento příjem však ještě nezahrnuje spotřebu při fyzické aktivitě a v prostředí zvýšené teploty, kde se doporučuje příjem zvýšit nad 45 ml. Tekutiny doplňujeme zejména ráno po probuzení?, mezi hlavními jídly? a malé množství před spaním. ?

A co pít? ??

Největší část našeho denního pitného režimu by měla tvořit čistá voda. ?Např. kohoutková nebo jakákoliv neperlivá a nesycená voda. Další příjem lze doplňovat čajem či kávou.☕️

Zásady pitného režimu

❌Omezit bychom měli naopak veškeré slazené vody, sycené nápoje?, limonády, energetické nápoje a nekvalitní džusy a nektary?. Pokud si chceme dopřát některou z ovocných? nebo zeleninových? šťáv, je důležité sledovat složení nebo si takovou šťávu rovnou vyrobit doma.?Nezapomeňte ale, že nejen po domácku odšťavněné ovoce a zelenina je zbavena veškeré vlákniny a jedná se o významný zdroj jednoduchých cukrů a tedy i energie. ?Např. 100 ml jablečné nebo pomerančové šťávy obsahuje cca 10 g jednoduchých cukrů = 2 kostky cukru! Proto je lepší kombinovat vždy se zeleninou ideálně 2:1 a ovozeleninové šťávy ředit vodou.?

Zdravé domácí limonády