MŮJ PŘÍBĚH

Jmenuji se Michaela Gorčíková a zdravému životnímu stylu se věnuji více než 6 let. Vystudovala jsem obor nutriční terapie (2018), a nutriční specialista (2021) (výživa dospělých a výživa dětí – Mgr.) na 1. lékařské fakultě Univerzitě Karlovy v Praze. Již v roce 2014 jsem absolvovala certifikovaný kurz poradce pro výživu s akreditací MŠMT. 

Moje vášeň pro výživu a zdravý životní styl začala již na gymnáziu, když jsem začala experimentovat s různými alternativními styly stravování. Vyzkoušela jsem si vegetariánství, veganství i raw food, později pak i přerušované hladovění a lowcarb.

Všechny pokusy o zlepšení mého zdraví a postavy mě dovedly k myšlence, že zřejmě pro mě neexistuje žádný jednotný stravovací styl, který by mi stoprocentně vyhovoval. Vždy mi po nějaké době začalo něco scházet, nebo jsem se necítila úplně tak, jak jsem si představovala, přestože jsem některé ze stylů držela i více jak rok.  Stala jsem se spíše otrokem jídla, zažívala pocity restrikce, že něco nesmím, místo toho abych si jídlo užívala a brala jako přirozenou součást života, které mi dodává palivo, potřebnou energii, abych si život mohla užívat plnými doušky.

Pochopila jsem, že fanatizace k jednomu směru stravování (bez ohledu na to, o který se jedná), vede spíše k frustraci než k dobrému zdraví a pocitu uspokojení. Proto jsem si postupně našla vlastní cestu a vlastní způsob stravování, který mi vyhovuje a v ničem mě neomezuje.

Gorčíková M.

Svou praxi jsem začínala jako poradkyně pro výživu ve fitness centru (2014 – 2015), kde jsem se věnovala výživě ve sportu a fitness. Po roce jsem přešla do jedné ze sítě poradenských center, které se více a odborněji věnovalo problematice výživy, zejména hubnutí, které spojovalo jak estetické, tak i zdravotní důvody. (2016 – 2018)

Zde jsem absolvovala řadu odborných školení. Praxe ve výživové poradně mi dala obrovské množství zkušeností a znalostí a pomohla mi ještě více ucelit mé názory v oblasti výživy. Po téměř dvou letech jsem se proto rozhodla odejít a začít s vlastním konceptem výživy, na který se dnes díváte v podobě Zdravé změny. Zdravá změna shrnuje principy i zkušenosti, které se mi u mě samotné i v praxi u klientů mnohokrát osvědčily. V posledním roce jsem navíc pracovala jako nutriční terapeutka v Institutu moderní výživy v Praze (2020 – 2021)

Jako nutriční terapeutka se zaměřuji se na zdravou redukci hmotnosti, preventivní výživu a problematiku reprodukčního zdraví (poruchy menstruačního cyklu, PCOS, neplodnost apod.). Současně působím i jako lektorka Symptotermální metody (STM, CENAP) .

Jsem zastánkyní racionální stravování, které vychází z konzumace běžně dostupných základních a co nejméně zpracovaných potravin, kladu důraz na sezónnost a lokálnost, neexistují pro mě  zdravé a nezdravé potraviny, a držím se rovnice 80/20. To znamená 80 % kvalitního jídla a 20 %  „méně vhodného“ jídla. Všechny doporučované potraviny jsou pro klienty běžně dostupné a snadno zařaditelné do všedního jídelníčku, proto změna stravy nemusí být noční můrou a každý si tak najde to své.

V oblasti výživy se neustále vzdělávám, prohlubuji své dosavadní znalosti a čerpám z aktuálních vědeckých informací. Mimo odbornou výživu se zajímám také o psychosomatiku a osobní rozvoj, protože z praxe vím, že nemoc nevychází jen z našeho stravování a zarytých zvyků, ale také ze způsobu myšlení. Mezi mé další koníčky patří také gym, jóga, čtení, cestování, zdravé vaření a pečení.

V současné době existuje mnoho rozdílných pohledů na výživu a žádný zřejmě nebude ten nejlepší pro nás všechny. Každý jsme jiný, proto jsem se rozhodla ukázat Vám, svůj vlastní pohled a inspirovat Vás zase jiným způsobem ke zdravému jídlu a zdravému životnímu stylu. 

Logo webu Zdravá změna

Připraveni na změnu?

KONTAKTOVAT